Oslava viacjazyčnosti

Modré a žlté tričká, na ktoré mnohí žiaci 26. septembra 2018 nezabudli, symbolizovali spätosť Slovenska s Európskou úniou a Európskym dňom jazykov – pre tento dátum tak typickým sviatkom viacjazyčnosti.

Oslávili sme cudzie jazyky, multikulturálne vnímanie Európy, ale vyjadrili sme úctu i národnému jazyku, tradíciám a kultúre. Tematicky sme sa venovali národným jedlám, hľadali sme krajiny ich pôvodu.

Žiaci si obohatili slovnú zásobu, snahou porozumieť cudzojazyčnému prejavu rozvíjali zručnosť počúvania,  čítania a hovorenia, osvojili alebo pripomenuli si základné geografické, historické a hospodárske údaje o členských krajinách. Neodmysliteľnou súčasťou bola hymna a vlajka EÚ. Žiaci sa aktívne zúčastnili na gastronomicko-jazykovom výlete Európou a niektorí sa môžu tešiť aj z drobných propagačných materiálov.

Veríme, že sme aj týmto netradičným dňom pomohli našim žiakom uvedomiť si rapídne sa zvyšujúcu potrebu komunikácie – cudzojazyčnej, ale aj tej našej, národnej.

Séria besied s MŠK Žilina pokračuje

Koncom septembra sme na pôde ZŠ s MŠ Školská 49 zorganizovali sériu ďalšej besedy s futbalistami MŠK Žilina. Našimi hosťami boli Jaroslav Mihalík a mladý talent Róbert Boženík. Bolo zvláštne vidieť „Boža“ opäť medzi nami. Veď ešte pred niekoľkými rokmi chodil na našu školu a teraz už takmer pravidelne nastupuje v zostave A – tímu MŠK Žilina. Chalani sa medzi nami cítili veľmi dobre, aj napriek tomu, že ich futbalisti športových tried potrápili neľahkými  otázkami. Najaktívnejší žiaci boli odmenení peknými cenami z klubu MŠK Žilina.  Božo a Larry, ako futbalistov prezývajú spoluhráči MŠK Žilina, odpovedali na otázky veľmi ochotne a s radosťou. Odmenou pre žiakov budú aj vstupenky na najbližší domáci zápas Žiliny  s Podbrezovou, na ktorom sa môžu žiaci zúčastniť spolu s jedným rodičom. Chlapci, veľmi radi Vás prídeme povzbudiť. Veď sme ako jedna veľká futbalová rodina. Naše poďakovanie patrí pani učiteľke Mgr. Eve Kubovej za organizáciu besedy a sprievodné slovo počas nej. PR manažérovi klubu MŠK Žilina Jurajovi Vitkovi ďakujeme za možnosť usporiadať besedu, ale aj za odmeny pre žiakov a lístky na domáci futbalový zápas MŠK Žilina. Veríme, že sa v budúcnosti opäť stretneme, či už na besedách alebo na zápasoch.

Žiaci zo Závodia si tiež uctili obete holokaustu

V septembri si ôsmaci a deviataci zo Závodia pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Pamiatku obetí, ktoré si vyžiadal režim Slovenského štátu z radov židovského obyvateľstva a ostatných menšín, si žiaci uctili  pietnou spomienkou pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste. Žilinský pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nacistických koncentračných táborov. Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj predstavitelia mesta, na čele s viceprimátorom Patrikom Gromom, zástupcovia židovskej náboženskej obce, syn zosnulého Arieha Kleina, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov,  aj obyvatelia mesta. Po pietnej spomienke si naši žiaci pozreli židovské múzeum a židovský cintorín v Žiline.

Bánová vs. Závodie

V sobotu 22.9.2018 sa uskutočnilo prvé historické derby v novodobej ére Slovenska medzi dvoma odvekými rivalmi Bánovou a Závodím. Akciu vymysleli a zrealizovali poslanci za obvod Závodie a Bánová p. Delinčák a p. Kosa) spolu s riaditeľmi ZŠ Závodie a ZŠ Bánová v spolupráci s miestnym futbalovým klubom Jednota Bánová. Deti, ktoré navštevujú FŠJ a zároveň chodia aj do ZŠ Závodie nastúpili v sobotu popoludní o 15:30h. na ihrisku v Bánovej proti svojim rovesníkom zo ZŠ Bánová. Za príjemného počasia na kvalitnom trávniku odohrali deti zápas, v ktorom nešlo ani tak o výsledok (aj, keď niektorí rodičia to prežívali, ako ozajstní fanúšikovia a tak to má aj byť :-)), ale o to, aby si deti užili futbal a zabávali sa hrou. Na deťoch z Bánovej bola vidieť snaha a odhodlanie poraziť svojich rivalov zo Závodia, no to na náš výber nestačilo a nakoniec prvé historické derby (ktoré dúfame bude mať pokračovania aj v ďalších rokoch a stane sa z neho tradícia) skončilo v náš prospech nielen herne, ale aj výsledkovo 1:14. Po zápase dostali deti medaily a víťazný tím aj krásny pohár. Deti si dali vynikajúci guláš a kofolu a pekné športové popoludnie bolo za nami. Deťom ďakujem za vzornú reprezentáciu ZŠ Závodie a zároveň aj FŠJ.

Na turnaji ZŠ ZÁVODIE reprezentovali:

Brozová Ela, Šebestian Patrik, Serafín Tobias, Kopál Michal, Šugár Samuel, Waczlav Max.

IMG_20180922_161020

Beseda s hráčmi MŠK Žilina

Dňa 27. 9. 2018 /štvrtok/ sa počas 1. a 2. vyučovacej hodiny v telocvični našej školy   uskutoční beseda hráčov MŠK Žilina so žiakmi športových tried. Naše pozvanie prijali traja útočníci – Jaroslav Mihálik, Lukáš Jánošík a Róbert Boženík.

Európsky deň jazykov

V stredu (26.9.2018) nás čaká Európsky deň jazykov. Budeme sa venovať Európskej únii a hlavnou témou bude jedlo a jeho pôvod. Dievčatá si v stredu symbolicky oblečú žlté tričká a chlapci modré.

Účelové cvičenie

Dňa 21.9.2018 (piatok) sa žiaci našej školy zúčastnia účelového cvičenia, ktoré bude trvať od 8:00 do 12:15 hod.

Nezabudnúť na športové oblečenie, obuv primeranú počasiu, stravu a pitie.

ZŠ Závodie v pohybe

Naša škola sa od 17.9. do 21.9. 2018  zapojí do Európskeho týždňa športu. Hlavnou témou kampane ostáva #BeActive, ktorá má nabádať k pohybu, a to nielen počas jedného týždňa, ale po celý rok.

Cvičenie pri hudbe

Oznamujeme všetkým ženám, slečnám a dievčatám, že od 24. 9. 2018 sa cvičí každý pondelok a stredu od 18.30 hod.  v telocvični ZŠ s MŠ Školská 49.

Ak máte chuť zacvičiť si a spraviť niečo pre svoje zdravie, tak sa na Vás tešíme.