Zápis žiakov do 1. ročníka

V dňoch od 03. do 5. apríla 2019 usporiadala Základná škola s Materskou školou, Školská 49, 010 04 Žilina – Závodie slávnostný zápis žiakov do prvého ročníka. Toto významné a zodpovedné rozhodnutie sa snažili spríjemniť, budúcim žiakom a rodičom, pani učiteľky a vedenie školy.

Od hlavného vchodu školy smerom k triede, v ktorej prebiehal zápis, vítali budúcich prváčikov rozprávkové včielky, ktoré sa im veľmi páčili. Kým rodičia vypĺňali dôležité formuláre, deťom sa venovali pani učiteľky, ktoré mali pre ne pripravené rôzne úlohy. Jedna časť prebiehala formou uvoľňujúcej komunikácie, kde deti povedali základné informácie o sebe. Ako sa volajú, kde bývajú, koľko majú rokov a ktorú materskú školu navštevujú. Potom predviedli svoje motorické zručnosti. Podľa predlohy pomenovali jednotlivé geometrické tvary, farby, čísla, zarecitovali alebo zaspievali. Na všetkých žiakov čakalo niekoľko zaujímavých prekvapení vo forme darčekových predmetov. Samotnému zápisu predchádzal aj Deň otvorených dverí, čo využili najmä rodičia budúcich žiakov. Všetkým sa deň zápisu veľmi páčil. Svedčia o tom pozitívne reakcie a úsmevy budúcich prvákov, ktorí sa už teraz tešia na nový školský rok.

Riaditeľstvo školy vyjadruje v mene všetkých svojich zamestnancov poďakovanie rodičom za ich prejavenú dôveru. Budeme robiť všetko pre to, aby sa vaše deti u nás cítili dobre a aby si okrem dôležitých vedomostí osvojovali aj morálne hodnoty, ktoré sú pre život rovnako dôležité.

Rozprávky v kocke

V utorok 9. 4. 2019 sa uskutočnila súťaž organizovaná našou Školskou knižnicou, kde žiaci 1. –  4. ročníka súperili medzi sebou v hre „Rozprávky v kocke“  o titul „MAJSTER  A MAJSTERKA V ABECEDE/V ROZPRÁVKE/V MATEMATIKE/VO VYNÁLEZOCH“ po jednotlivých ročníkoch.  Víťazi triednych kôl postúpili do celoškolskej súťaže pre prvý stupeň, ktorej sa zúčastnilo 22 žiakov.

Výhercovia:
1. ročník
1. miesto: Michael Šustek (1. A)
2. miesto: Vilma Delinčáková (1. B)
3. miesto: Júlia Štefanková (1. B)

2. ročník
1. miesto: Benjamín Bittšánsky (2. B)
2. miesto: Peter Gamboš (2. B)

3. ročník
1. miesto: Matúš Macúch (3. C)
2. miesto: Bruno Delinčák (3. C)
3. miesto: Laura Surňáková (3. B)

4. ročník
1. miesto: Andrej Paškuliak (4. B)
2. miesto: Laura Zaťková (4. C)
3. miesto: Melánia Havrillová (4. B)

Žiaci získali pekné ceny a všetci zúčastnení sa tešili zo sladkej odmeny. Súťažiaci sa už nevedia dočkať ďalšieho ročníka… 🙂

Deň Alberta Einsteina

Dňa 4.4. 2019 sme si pri príležitosti 140. výročia narodenia Alberta Einsteina, ktoré bolo 14.3.2019, na prírodovedných predmetoch a hodinách cudzieho jazyka pripomenuli tohto významného fyzika. Pre žiakov boli pripravené záludne hádanky a hlavolamy, s ktorými sa popasovali na hodinách matematiky. Na hodinách fyziky mohli žiaci vidieť životopisný dokument a preskúmať jeho vynálezy. Jeho život a najzaujímavejšie fakty boli žiakom podané na hodinách cudzieho jazyka, kde museli využiť aj svoje znalosti angličtiny či nemčiny.

Zápis do prvého ročníka

Srdečne pozývame  rodičov a budúcich  prvákov  na  zápis do prvého ročníka  v dňoch  3. – 5.4.2019 v čase od 14,00 do 18,00 hod.

Na zápis je treba doniesť rodný list dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu a 13€ na zakúpenie pracovných zošitov.

Budúci prvák by mal vedieť

Odklad školskej dochádzky

Základne informácie

Zápisný list dieťaťa

Na našej škole pôsobí aj Základná umelecká škola v Závodí, ktorá ponúka:

hudobný odbor – klavír, flauta, klarinet, saxofón, gitara, spev

tanečný odbor – klasický a ľudový tanec,

výtvarný odbor.

 

Knihárska dielňa

Marec sa považuje za mesiac knihy, a preto sa žiaci 3.A a 4.C vybrali do Rosenfeldovho paláca, kde sa nachádza knihárska dielňa pani Ľudmily Mlichovej. Dozvedeli sme sa o výrobe knižnej väzby, renovácie starých kníh a priamo nahliadli do jej dielne a videli tak umelecké diela, ktoré vzišli spod jej rúk.

Ručné viazanie kníh je remeslom, pri ktorom sa väzba stáva umeleckým dielom. Toto veľmi staré remeslo má svoju tradíciu aj v Žiline, kde pôsobil Ján Vrtílek, ktorý patril k najvýznamnejším predstaviteľom umeleckej knižnej väzby a v tejto tradícii dnes pokračuje jeho dcéra Ľudmila Mlichová, ktorá je držiteľkou viacerých slovenských i medzinárodných ocenení.

Štvrtáci prvákom

Žiaci zo 4.C  si pripravili pre  svojich  malých kamarátov – prvákov čitateľské aktivity o rozprávkach. Štvrtáci  si tak  zdokonalili svoje čitateľské i prezentačné zručnosti a vyskúšali si, čo znamená pomáhať mladším. Naši prváci sa zase  ukázali ako sa už naučili čítať a ako sa vyznajú vo svete rozprávok. Bolo to veľmi  príjemné školské doobedie, z ktorého mali radosť  štvrtáci, prváci a aj prítomné pani učiteľky.

Matematicky klokan

Dňa 21.3.2019 (štvrtok) sa uskutoční súťaž  Matematický klokan. Prvý stupeň bude písať počas 1. – 2. vyučovacej hodiny a druhý stupeň počas 3. – 4. vyučovacej hodiny.

Výsledky budú zverejnené 10.4. 2019 na stránke www.matematickyklokan.sk

Lyžiarske preteky

Dňa 21.2.2019 sa lyžiarske nádeje z našej školy zúčastnili pretekov O pohár primátora mesta Žilina, ktoré sa uskutočnili v Športcentre v Oščadnici. Počet pretekárov zo základných škôl z celej Žiliny bol 268 a konkurencia v každej kategórii bola naozaj veľká. Naši bojovníci sa však nezľakli a podarilo sa im získať niekoľko krásnych umiestnení. Ocenené 5. miesto vybojovali Elelnka Sýkorová a Teo Šugár, v kategórii dievčatá, resp. chlapci 1. – 2. ročník. Pohár a medailu za tretie miesto si prevzali Marko Vojsovič v kategórii chlapci 3. – 4. ročník a Michal Šálek v kategórii snowboardisti 5. – 9. ročník. Najväčší úspech dosiahla Angela Gordíková v kategórii dievčat 5. – 6. ročník, ktorá sa umiestnila na 2. mieste.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a oceneným gratulujeme!

Majstrovstvá okresu v basketbale

Dňa 20.2.2019 sa uskutočnili Majstrovstvá okresu basketbalu žiačok ZŠ. Turnaja sa zúčastnilo 5 škôl. Úlohu favorita sme potvrdili v zápasoch proti ZŠ Karpatská a ZŠ Lietava. Menej sa nám darilo proti dievčatám z Gymnázia Varšavská. Najvyrovnanejší duel sme odohrali s neskorším víťazom, ZŠ Hájik, kde sme sa v druhom polčase na súperky bodovo dotiahli a odvtedy sa s nimi neustále striedali vo vedení. Nakoniec sa však povestné šťastíčko priklonilo na stranu dievčat z Hájika a my sme tak obsadili konečné tretie miesto. Všetky dievčatá však na ihrisku nechali všetko a k dosiahnutému výsledku im gratulujeme!

Za vzornú reprezentáciu školy ďakujeme: Katke Kubicovej, Steshi Pjatakovej, Agátke Macúchovej, Peti Čanigovej, Katke Baran-Tomíkovej, Rebecce Kavackej, Monike Pallovej a Simone Konaříkovej.

Karneval

Dňa 20. 2. 2019 sa v telocvični ZŠ uskutočnil karneval, kde sa deti spoločne zabávali a tancovali v originálnych maskách. Ako sa na správne fašiangy patrí, nechýbalo ani občerstvenie, každého čakala sladká šiška a džús. Žiakov potešila aj tombola, v ktorej bolo veľké množstvo cien. Tešíme sa na Vás a Vaše pestré masky i o rok :-)!