Krásne mesto menom Žilina

Vo štvrtom ročníku sa učíme regionálnu výchovu. Pani učiteľka nám oznámila,  že  niektoré zaujímavé a krásne miesta nášho mesta si pôjdeme pozrieť s vílou Klementínkou.

Klementínka k nám kráčala po Hlinkovom námestí a práve tu sa začalo to tajomné putovanie.

Ako prvú sme si pozreli fontánu v tvare srdca. Od nej sme sa presunuli do stredu námestia. Nikto netušil, čo sa dá robiť na tomto mieste. Postavili sme sa do kruhu a zatlieskali sme. Nebol to obyčajný zvuk, ale mal kovový tón, možno preto, že popod  námestie tečie potok Všivák.

Naša prehliadka bola sprevádzaná žilinskými povesťami. Víla rozprávala krásne a zaujímavo.  Napríklad o tom, že sa tu varilo jedno z najlepších uhorských pív. Všetkých nás prekvapilo, keď sme zistili, že v tom čase pili pivo aj deti.  Zaujala nás aj povesť o čarodejnici, ktorá jedla železo. Pekné boli aj povesti o katovi a o žilinskom požiari, pri ktorom zhorela aj žilinská radnica.

Hoci bol tento deň veľmi sychravý a vládlo studené počasie,  rozprávanie Klementínky a krásne pamiatky ho pre nás urobili krásnym.

Žiaci zo 4.B zo Závodia