Cesta do kráľovskej ríše zvanej Británia

S prebúdzajúcimi sa slnečnými lúčmi sme si v pondelok 20. 05. 2013 o 6:00 čoraz viac začali uvedomovať, že očakávaná cesta našich malých i väčších bádateľov do kráľovstva zvaného Veľká Británia sa pretavuje do skutočnosti. Presvedčila nás o tom vrava davu detí, rodičov, učiteľov a pani sprievodkyne čakajúcich na autobus, ktorý sa stal našim dočasným bydliskom počas nasledujúcich takmer 25 hodín.

Nový kolektív vybraných detí, jeho súdržnosť, zodpovednosť, informácie o tranzitných krajinách, predstavovanie Anglicka, Londýnu, Oxfordu vo forme reportáží, dokumentov, filmov, pripravených krátkych prednášok, svižné prestávky, nadšenie z nepoznaného a trošku smútku za tým dôverne známym v podobe našich rodičov… to boli heslovité dojmy, ktoré nám spočiatku vírili hlavami. Svorne sme si vytrpeli strasti i slasti zdanlivo nekonečnej cesty, ale keď sme sa v skorých ranných hodinách rozospatí zobudili na hraniciach s Veľkou Britániou hodení do prvých krátkych konverzačných situácií v angličtine s colníkmi a o chvíľu nás ako jednohubku zhltli ústa trajektu smerujúceho z Calais do Doveru, uvedomili sme si, že Anglicku už netrpezlivo klopeme na dvere.

Prvý deň v cudzom svete sme si okorenili poriadnou dávkou adrenalínu učiac sa cestovať trajektom, metrom, doubledeckerom i londýnskym vlakom. Overili a potvrdili sme si všetko, o čom sme niekedy v škole pochybovali, napríklad o vychýrených čiernych taxíkoch a skúsených taxikároch, o jazdení vľavo, o koňoch na uliciach, o oddelených vodných kohútikoch na teplú a studenú vodu, typických anglických sendvičoch a čiernom čaji s mliekom, sychravom počasí, finančnú gramotnosť sme si zdokonalili v používaní cudzej meny.

Z nespočetného množstva všetkých pých, ktoré sme mali tú poctu zhliadnuť, stojí za zmienku určite legendami opradený Tower ukrývajúci korunovačné klenoty, neďaleko neho majestátny Tower Bridge, z mostov nás oslovil i ďalší – Millenium Bridge – pretože práve ten sa objavil aj v jednom z viacerých dielov svetoznámeho sfilmovaného príbehu o kúzelnom chlapcovi menom Harry Potter. Čakal na nás lesk moderných mrakodrapov, smutná história bombardovania Londýna a Saint Paul´s Cathedral, už takmer mýtická rieka Temža, zrekonštruovaná loď Cutty Sark, Greenwich, Kráľovská námorná akadémia, neopakovateľný zážitok v Múzeu voskových figurín a s ním spojenom 4D kine. Podmanivo si nás získal Windsor – kráľovský obývaný hrad i priľahlé mestečko, v čase sme cestovali i počas prehliadky Hampton Court – presunuli sme sa do krvavých dejín Anglicka za čias panovania Henricha VIII – vládcu krutého a pritom v hĺbke srdca stále túžiaceho po láske i následníkovi trónu. A čo nám ešte z Londýna utkvelo v pamäti? No predsa krásne udržiavané parky, sídlo princa Charlesa, Downing Street, Národná galéria, Trafalgarské námestie, Piccadilly Circus, Oxford Street, Buckinghamský palác pripravujúci sa na oslavy kráľovniných narodenín, Ministerstvo obrany, The Globe – napodobnenina divadla Williama Shakespeara, Tate Modern, londýnske doky… Londýn ako na dlani sa nám ponúkol vo výške 135 metrov počas jazdy na London Eye – tu sme mali priam príkazom dovolené ukazovať prstom s nadšením na všetko, čo sme už prešli alebo videli a utvrdiť si tým kvantum nového, čo sme počas nášho pobytu v Londýne spoznali. Svoj čas v zahraničí sme však nenaplnili len v meste na Temži, ale aj v univerzitnom meste Oxford. Tu sme mali možnosť prejsť chodbami starodávnych univerzít, v tichosti rešpektovať skúškové obdobie študentov, obdivovať Bodleian Library, Radcliffe Camera, spoznať miesta, kde sa zrodila vo fantázii Lewisa Carrolla Alica v krajine zázrakov, v nemom úžase žasnúť nad vitrážami starých kaplniek a kostolov a tešiť sa zo študentov výskajúcich na znak absolvovania náročných skúšok. Niektorí z nás vyhlásili, že sa do Oxfordu určite vrátia ako študenti tamojších univerzít. Snáď nás táto skúsenosť dostatočne inšpirovala dychtiť po vedomostiach.

Angličtina na nás číhala takpovediac na každom rohu i kroku. Znela z úst okoloidúcich, nedala nám pokoja na všetkých nápisoch, informačných letákoch, svoje vedomosti sme si overovali aj v dopravných prostriedkoch. Aj vtedy, keď sa nám na ulici veselo prihovárali okoloidúci obdivujúc našu odvahu. Za spriatelenie sa s angličtinou vďačíme i pracovníkom rôznych kultúrnych pamiatok a atrakcií, predavačom suvenírov, bez ktorých sme si ani nevedeli predstaviť náš pobyt v zemi ľudí preslávených čiernym humorom, ochotou, trpezlivosťou a anglickým pokojom gentlemanov. Angličtina nám nedala pokoja ani v pamiatkach – tu si nás našla v podobe elektronických sprievodcov s nahrávkami o jednotlivých miestnostiach a dejateľoch v angličtine. Najväčšou skúškou našej jazykovej zdatnosti však bol pobyt v rodinách, s ktorým sme boli všetci po prvotných obavách spokojní.

Iný kraj, iný mrav – vraví sa a platilo to aj o našich rodinách. Potešili sme sa, že sme mohli spoznávať tradičné anglické, ale aj cudzokrajné etnikum. Veríme, že nielen prebádaním slávnych miest a spoznávaním tohto neosobnejšieho života kamenných strážcov ľudí, ale aj pobytom v oboch typoch rodín sme boli vedení k rešpektovaniu a oceňovaniu interkultúrnych a intrakultúrnych rozdielov súčasnej spoločnosti. Ďalšou hodnotou, ktorú by sme radi vyzdvihli a s ktorou sa len zriedkavo stretávame v školskom prostredí bol tútoring – starší žiaci sa ochotne ujali mladších spolužiakov a boli pre nich nielen vzorom, ale aj oporou v neľahkých chvíľach na miestach tisíce kilometrov vzdialených od ich domáceho známeho prostredia. Nedá nám nespomenúť disciplinovanosť detí, dochvíľnosť, odvahu a rešpektovanie autorít, bezproblémové zvládanie všetkých situácií, ktorým sa cestovateľ na svojich cestách musí postaviť zoči-voči.

Poďakovanie patrí predovšetkým cestovnej kancelárii Gadtours s.r.o., pánom šoférom za bezpečnú cestu, pani sprievodkyni Kataríne Žatkuljakovej za organizáciu a odborný výklad, všetkým rodinám poskytujúcim ubytovanie a starostlivosť, rodičom, ktorí škole vložili svoju dôveru, deťom, že sa vydali v ústrety spoznávaniu a samozrejme všetkým pedagógom zodpovedným za zabezpečenie tejto zahraničnej exkurzie realizujúcim projekt Naša škola v Závodí pre každého / Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ a pánovi riaditeľovi za umožnenie tejto dych berúcej cesty.