Deň plný zážitkov

Piatok 15. novembra bol dňom plným zážitkov. Všetky naše zmysly sledovali krásu vecí v Považskej galérii umenia v Žiline (PGU) a v Mestskom divadle Žilina sme sa užívali predstavenie Na skle maľované.

Aktivita sa konala v rámci projektu NFP Naša škola v Závodí pre každého, Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/ Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

Niektorí zo žiakov ani nevedeli, že existuje PGU. Zoznámili sa tu so životom a dielom Vincenta Hložníka, významnou osobnosťou umeleckého sveta. Narodil sa vo Svederníku a študoval v Žiline. Bol maliarom, grafikom, ilustrátorom, sochárom a pedagógom. Ilustroval vyše tristo kníh, hlavne pre deti, ale aj literatúru pre dospelých.

Druhá expozícia nás zaviedla do Afriky. Zavial na nás duch afrických šamanov, spôsob života Afričanov a ich spätosť s prírodou. Videli sme pôvodné autentické africké sochy, sošky a masky.  

Po pohladení nášho zraku krásou výtvarného umenia nasledoval zážitok v divadle.

Nádherné a známe predstavenie Na skle maľované prinieslo pre nás nielen estetický zážitok, ale priblížilo nám aj históriu slovenského ľudu a krásu jeho folklóru. V súčasnosti sa do popredia dostávajú čoraz viac iba moderné smery a na pekné a hodnotné veci, ktoré majú pre nás veľkú výpovednú hodnotu sa zabúda. Pripomenutím bolo aj toto predstavenie, ktoré sa žiakom páčilo a počas piesní sa zapájali potleskom.

Herci ukázali svoje umenie. Výborné spevácke výkony Jara Gaža a  Barbory Švidraňovej nás vtiahli do deja, herci nás pobavili humornými vsuvkami a anjelik rozžiaril predstavenie svojou veselosťou a radosťou zo života. Výborne bolo zosúladenie tanečnej a speváckej zložky.

Je príjemné, keď sa občas školský deň zmení na poznávanie umeleckého života a jeho krás.