Hradná škola v Strečne

Mnohí z nás prechádzali okolo hradu Strečno autom a pozerali sa na krásnu monumentálnu budovu tejto pamiatky. Na školský výlet sme sa vybrali práve  sem. Odvtedy už vnímame toto miesto úplne inak. Spojenie architektúry s tvorivými dielňami je výborná príležitosť pre deti, ako sa posunúť v čase a prežiť kúsok histórie, či oboznámiť sa s dávnymi remeslami, životom a architektúrou.

Hneď pri vstupe ich čakalo prvé prekvapenie. Počas neho sa deti stali archeológmi a vlastnoručne objavovali a vykopávali starodávne mince, džbány, sochy a iné pamiatky z minulosti. Pri každom objavenom kúsku sa dozvedeli o jeho zhotovení a využívaní. Každý z nich bol úspešný objaviteľ.

Ešte plní zážitkov sa ocitli pri hrnčiarovi, ktorý počas zaujímavého výkladu o výrobe tejto nádoby každodennej potreby,  vyrobil krásny džbán priamo pred ich očami.

Farby používané v súčasnosti sú prevažne na syntetickej báze. Na tretej zastávke sa dozvedeli o tom, že cvikla, kurkuma alebo šafrán neboli len na jedenie, ale rovnako dobre slúžili aj na farbenie.  V minulosti sa písalo dubienkovým atramentom. Dubienka je taká tvrdá hrčka na rastline, na spodnej strane listu, alebo na konáriku, ktorá vzniká ako reakcia rastliny na dráždenie určitým druhom hmyzu. Zaujímavý výklad končil písaním brkom. Odnášali si milé listy pre svojich najmilších. A nielen tento darček bol prichystaný pre deti. Hneď na nasledujúcom stanovišti si prváci vyrobili vlastnú knižku. Cestou do veže s úžasom sledovali krajinu z najvyššieho bohu hradu. Výhľad bol úchvatný.

O Žofii Bosniakovej a jej dobročinnej úlohe vedeli deti už zo školy. Pani sprievodkyňa im vo veži, ktorá ich očarila,  priblížila život na hrade oveľa viac. Dozvedeli sa o starodávnej chladničke, do ktorej sa zlaňovalo i  o hladomorni.

Rýchlo sme sa presunuli k faune tohto okolia. Výborné bolo spojenie zvierat s ich  zvukmi.

Poslednou zastávkou boli kováči. Interaktívnou formou priblížili ich prácu v minulosti. Boli nielen kováčmi ale i zubármi. A tu deti dokázali, že nie sú šikovné iba vo vedomostiach, ale i v zručnostiach. Vyrobili si podkovičky pre šťastie.

Veríme, že nás podkovičkové šťastie bude sprevádzať v ďalšom objavovaní krás našej krásnej krajiny.

Viera Bučková, ZŠ s MŠ Závodie