Čo skrývajú stodoly a truhlice?

Aktivita bola realizovaná v rámci projektu NFP Naša škola v Závodí pre každého – Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

Ktoré dieťa nie je zvedavé? Ktoré dieťa sa nerado prehrabáva v šatníku, skrini alebo na povale medzi starými vecami?

My, žiaci 4.A triedy sme dostali za úlohu z regionálnej výchovy nájsť doma alebo u starých rodičov veci, ktoré sa kedysi bežne používali a teraz sú odložené niekde v truhlici alebo stodole, či na povale. Postupne sme v škole nazbierali dostatočné množstvo predmetov z obdobia našich starých mám a mohli sme sa pustiť do práce. V škole sme nainštalovali výstavu z donesených vecí, ktoré dýchali históriou a dávnou minulosťou. Pozvali sme aj žiakov iných tried, aby sa oboznámili so životom našich predkov. Naše pozvanie prijali malí škôlkari, prváci, druháci a žiaci tretích ročníkov. Výstava ich zaujala, nie každý má totiž možnosť, vidieť takéto predmety a dokonca si ich podržať aj v ruke.

Medzi prinesenými vecami nechýbali nádherné ručne vyšívané obrusy, ktoré kedysi zdobili stoly našich prababičiek, maľované vázičky, džbániky, kanvice, obrazy, ktoré zas zdobili poličky a steny.

Zaujali nás aj úžitkové predmety, ktoré slúžili na rôzne účely. Niektoré sme videli po prvý krát a nepoznali sme ani ich názvy. Napríklad ručnú vŕtačku, osličku, ktorá bola v púzdre z kravského rohu, omáčkovník, hoblík … Pani učiteľka nám vysvetlila, načo slúžili a ako sa používali. Medzi vecami sme videli aj dierovanú drevenú varešku, ktorá sa používala na vyberanie halušiek z vody, staré nožnice, ktoré boli pre škôlkarov a prvákov dosť ťažké. Udržať v ruke mali problém aj starý mlynček na mak.

Sme radi, že veci dýchajúce históriou žiakov zaujali, že sa zaujímajú o život našich predkov a v budúcnosti si budú takéto veci vážiť a budú vedieť oceniť ich duchovnú hodnou.