Spojenie minulosti a súčasnosti

Aktivita bola realizovaná v rámci projektu NFP Naša škola v Závodí pre každého – Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ.

Po čase sa žiaci 4. ročníka opäť rozhodli navštíviť Staničku Záriečie, v rámci projektu z predmetu Regionálna výchova. Čakala na nás nová zaujímavá aktivita spojená s maľovaním na tričká.

V úvode sme sa porozprávali o čičmianskej výšivke a maľbe na dreveniciach v Čičmanoch. Nakoľko sme sa tejto téme venovali nedávno v rámci tematického dňa Kroje, bola nám téma dosť blízka. Tento krát sme však spojili minulosť so súčasnosťou. Ornamenty z obce Čičmany inšpirovali návrhárov, ktorí použili vzory na oblečenie našich športovcov na Zimných olympijských hrách 2014 v Soči. Ani my sme sa nedali zahanbiť a navrhovali sme jeden motív lepší ako druhý.

Potom sme sa s vervou pustili do maľovania tričiek. Maľovali sme farbami alebo fixkami na textil. Každý sa snažil do svojich návrhov vložiť vlastnú fantáziu, aby jeho model bol najlepší. Mnohí z nás navrhli nové vzory, ktoré by sa určite našim olympionikom na ich oblečení páčili.

Na záver sme usporiadali módnu prehliadku, kde dominovali chlapci. Maľovali iba fixkami a keďže väčšina tričiek sa musela ešte sušiť, nakoľko sa použili farby na textil, mali šancu ukázať svoje umenie na móle. Nemuseli sa hanbiť, skvelo sa vyrovnali modelkám a ich predvádzaciemu umeniu.

Zistili sme, že minulosť nás stále ovplyvňuje, že to, čo je staré, nemusí byť zlé a nepotrebné. Spojiť minulosť so súčasnosťou vôbec nie je ťažké, dokonca sa aj v zahraničí môžeme pochváliť našimi krásnymi ornamentmi z obce, ktorá patrí do nášho regiónu. Myslíme si, že každý pocítil v sebe trochu hrdosti, keď na najvyššom stupni víťazov videl Nasťu Kuzminovú a na jej oblečení motívy reprezentujúce žilinský región.