Oči plné oblohy (sté výročie smrti M. R. Štefánika)

Pred sto rokmi sa udiala nevysvetliteľná a pre náš štát tragická udalosť, ktorá poznačila jeho smerovanie v politickom i historickom vývoji. Pri leteckom nešťastí zahynul generál Milan Rastislav Štefánik.

Na sté výročie Štefánikovho úmrtia sme sa rozhodli vydať sa po jeho stopách – a to hneď dvakrát. Prvými priekopníkmi boli žiaci siedmeho ročníka spolu s triednymi učiteľkami Mgr. Repaskou a Mgr. Rečkovou, v druhom polroku si rozšírili svoje obzory aj žiaci ôsmeho ročníka pod vedením Mgr. Rečkovej a Mgr. Dikošovej. Mnoho o malom veľkom človeku sme sa dozvedeli v jeho rodisku v Košariskách, ktoré dnes slúži ako múzeum. Nemohli sme obísť ani Mohylu M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom či miesto leteckej havárie neďaleko bratislavského letiska.

Obohatení o dovtedy nevídané a zaujímavé poznatky sme sa Štefánikovi venovali aj v máji na tematicky zameraných hodinách slovenského jazyka a dejepisu. Veľmi nás zaujala vízia, ktorú Štefánik „s očami plnými oblohy“ počas svojho krátkeho života neúnavne plnil. Čítali sme komiksy o Štefánikovi, so záujmom sme sledovali o ňom dokumenty, tvorili noviny, venovali sa čítaniu s porozumením pomocou pracovných listov, diskutovali o knihe venovanej jeho detstvu.

Nech teda nové skúsenosti a vedomosti o živote slovenského velikána nie sú len plnohodnotne stráveným časom, ale nech v nás dlho rezonujú a oživujú spomienky na neho.