Krásy nášho domova očami detí

Veľakrát cestujeme do zahraničia, vidíme mnoho iných krajín a rozprávková krása nášho domova nám uniká. A pritom je celkom blízko.

My, žiaci zo štvrtých ročníkov, sme sa o tom presvedčili počas exkurzie organizovanej cez projekt NFP Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EU v rámci aktivity Moje bydlisko už pre mňa nie je záhadou.

Kus histórie nám ukázala pani sprievodkyňa v kaštieli v Radoli. Patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach. Pochádza z druhej tretiny 16. storočia. Je to štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obývacím priestorom v každom podlaží, obklopená hradbou, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. Nachádzali sa tu panské stajne, stodoly, ovocná záhrada, rybníky, pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. S úžasom sme pozerali na dobový nábytok, fotografie a dokumenty zachytávajúce ako plynul čas. V životnej veľkosti sme stáli oproti našim vierozvestcom – Cyrilovi a Metodovi, vďaka ktorým máme písmo a obohatili nás novými názormi a poznatkami. Preniesli sme sa do čias Veľkomoravskej ríše, do čias misie solúnskych bratov, do čias v liturgickej staroslovienčine a tvoriaceho sa odkazu ich misie pre náš život.

Nielen dievčatá sa zľakli, keď zbadali stojaceho alchymistu v jeho laboratóriu. Zaviedol nás do sveta, v ktorom žil a tvoril tento vzdelanec svojej doby. Objaviť výrobu zlata sa mu síce nepodarilo, ani kameň mudrcov nevynašiel, ale aspoň sa o to pokúsil. Pracoval s rôznymi substanciami a látkami, aby našiel niečo nové, neobjavené. Spoznali sme tajomný svet, v ktorom sa prelínala realita s objavovaním elixíru života.

O tom, akým obrovským zvieraťom bol mamut, sme sa presvedčili v Prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou. Model štvormetrovej mamutice nám pózoval aj na našich fotkách. V jej

okolí boli vystavené modely zvierat žijúcich na našom území. Teta sprievodkyňa nám predstavila všetky vtáčiky, cicavce a plazy a porozprávala nám o ich spôsobe života.

Je to prvá komplexná prírodovedná expozícia prezentujúca exponáty fauny a flóry severozápadného Slovenska.Na poschodí sme videli expozíciu, v ktorej nás zaujali dielne remeselníkov. Predstavovali sme si prácu kováča pri dúchadle , krajčíra a iných pracovitých ľudí. Pekné boli aj sakrálne predmety.

Poslednou zastávkou bola Hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Bolo dobré, že panie učiteľky naplánovali program takto, lebo niektorých z nás už boleli nohy. Usadili nás do pohodlných sedadiel a únava rýchlo prešla, keď nám teta pracujúca vo hvezdárni začala rozprávať o tajomstvách vesmíru. Bola to pútavá prechádzka vesmírnymi telesami a dianím vo vesmíre. V závere sme sa presunuli do kupole hvezdárne a oboznámili sme sa s ďalekohľadmi slúžiacimi na pozorovanie oblohy.

Bolo nám veľmi fajn. Strávili sme pekný slnečný deň plný zážitkov.