Ako sme zažili Viedeň

Praktické využitie jazyka v každodenných situáciách v prostredí krajiny, ktorej jazyk sa učíme, reálne spoznávanie kultúrnych, etnických, historických a geografických podmienok danej krajiny – to boli len niektoré ciele, ktoré sme si dali pri realizácii exkurzie do hlavného mesta Rakúska, Viedne.

Možnosť nechať sa očariť Viedňou mala naša škola vďaka projektu Naša škola v Závodí pre každého, Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ. V rozprávkovom zámku Schönbrunn, letnej rezidencii habsburských panovníkov, sme sa na chvíľu preniesli do dôb histórie a života šľachty panovníckeho dvora. Vstúpili sme do 40 izieb kniežacej rodiny, ktoré nám priblížili jej život, zvyky, kultúru a tradície. Vizuálny dojem nám oživili aj audio sprievodcovia – prostredníctvom nich sme si mohli vypočuť dokonca krátky príhovor samotného cisára. Zaujala nás bohato zdobená Mramorová galéria, pre palác jedna z najtypickejších miestností. Oddýchli sme si v prekrásnom prostredí záhrad paláca, aby sme zvládli kráčať po malebných uličkách centra najväčšieho mesta Rakúska. Pýcha dobyvateľskej dynastie Habsburgovcov, monumentálne budovy v centre mesta, múzeá naplnené pokladmi nevyčísliteľnej historickej a umeleckej hodnoty, sochy, ale aj kostoly a katedrály – z nich najdominantnejšia Katedrála svätého Štefana, miesta a osobnosti opradené stále žijúcimi príbehmi – to všetko vytvorilo mozaiku nezabudnuteľných zážitkov. Veľkorysé a otvorené mesto ponúka totiž návštevníkovi všetko, čo si môže priať.